عرضه مسكن در راه بهبود

عرضه مسكن در راه بهبود

پلات: با وجود آنكه ساخت و ساز در تهران حدود 17 درصد نسبت به سال قبل كاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت كلی 26 درصد بهبود پیدا كرده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، معاملات در تهران طی ۱۰ ماهه امسال ۴۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته و افت ساخت و سازها ۱۷ درصد بوده است. یعنی اوضاع عرضه به تقاضا نسبت به سال قبل ۲۶ درصد بهبود پیدا كرده است. مضافا این كه حجم قابل توجهی واحد مسكونی خالی در تهران وجود دارد. آذرماه امسال ۵۶۵۸ واحد مسكونی در تهران پروانه ساخت دریافت كرده اند كه باتوجه به ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره معامله، ساخت و سازها در شرایط امروز حدودا نصف تعداد معاملات است، اما عرضه ی مازاد، نگرانی ها از فشار تقاضا را می كاهد.
طبق آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۵۰۰ هزار واحد مسكونی در تهران خالی است. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد می باشد اگر آمار مجددی گرفته شود احیانا آمار واحدهای خالی كاهش یافته است. با این وجود گشتی در آگهی های فروش مسكن و فایل های موجود در دفاتر املاك نشان میدهد عرضه حدودا ۱۰ برابر معاملات قطعی است. بیشترین تعداد آپارتمان های خالی در شمال و شمال غرب تهران با متراژهای بالای ۸۰ متر مربع وجود دارد كه متقاضیان واقعی توان خرید آنها را ندارند. در شرایطی كه حدود ۷۰ درصد آگهی ها را واحدهای بالای ۸۰ متر مربع به خود اختصاص می دهد ۵۸ درصد معاملات در واحدهای كمتر از ۸۰ متر مربع انجام می شود.
سال قبل در ۱۰ ماهه نخست ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ معامله مسكن در تهران انجام شد. این رقم در ۱۰ ماهه نخست امسال به ۶۱ هزار و ۱۰۹ فقره رسیده كه از كاهش ۴۳ درصدی حكایت دارد. با این وجود افت ساخت و ساز چندان محسوس نیست. سال ۱۳۹۷ در ۱۰ ماهه نخست ۵۷ هزار و ۶۰۴ واحد مسكونی باتوجه به پروانه های ساختمانی صادره در حال راه اندازی بوده است. این رقم در ۹ ماهه نخست امسال به ۴۷ هزار و ۹۲۹ واحد رسید. آذرماه امسال ۵۶۵۸ واحد مسكونی پروانه ساخت گرفته اند. اگر برای حدود ۵۰۰۰ واحد نیز در دی ماه، مجوز گرفته شده باشد تعداد واحدهای مسكونی در پروانه های ساختمانی امسال به حدود ۴۳ هزار واحد می رسد كه نسبت به پارینه تنها ۱۱ درصد كاهش نشان میدهد. اگر این عدد را با تعداد معاملات كه افت ۴۳ درصدی را نشان میدهد مقایسه نماییم می بینیم كه اوضاع ساخت و ساز نسبت به سال قبل چندان بد نیست.
قیمت مسكن در تهران ۴۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. دی ماه امسال میانگین قیمت مسكن در تهران ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان در هر متر مربع اعلام گردید. افزایش قیمت ها در حالی اتفاق افتاده كه معاملات در ۱۰ ماهه نخست امسال ۴۳ درصد كاهش یافته و می توان گفت در حالت كلی، ركود تورمی در بازار حاكم است؛ هرچند در دو ماه اخیر یك دفعه معادلات به هم خورد و خرید و فروش بیشتر از ۱۰۰ درصد نسبت به ماه های قبل افزایش یافت. هجوم تقاضا پس از آن به وجود آمد كه قیمت ها چهار ماه روند نزولی داشت اما جهش یكباره معاملات این نگرانی را ایجاد كرد كه باردیگر بازار مسكن در راه افزایش قیمت قرار گیرد. هرچند باتوجه به شرایط اقتصاد كشور كه در بعضی موارد از اصول رایج در دنیا پیروی نمی كند نمی توان به ضرس قاطع، احتمال افزایش قیمت ها را رد كرد اما باتوجه به شرایط موجود می توان اظهار داشت كه چشم انداز بازار مسكن نسبت به سال قبل آرام تر خواهد بود.
یكی دیگر از دلیلهای رد شدن فرضیه جهش آتی قیمت به ظرفیت بازار مربوط می شود. قیمت مسكن از فروردین ۱۳۹۶ تا كنون ۲۲۰ درصد رشد داشته در صورتیكه توان متقاضیان در حد ۳۰ درصد بالا رفته است. یعنی قدرت خرید متقاضیان واقعی به این زودی ها به قیمت ها نمی رسد و طبیعتا باید شاهد ثبات قیمتی در ۱۰ تا ۱۲ فصل آینده باشیم؛ برای اینكه بازاری كه خریدار نداشته باشد فقط می تواند باتوجه به رشد بازارهای موازی گرفتار افزایش قیمت اسمی شود اما تا زمانی كه قیمت ها به كف نرسد و با توان متقاضیان در حالت تعادل قرار نگیرد نمی توان ظرفیت رشد برای بخش مسكن متصور شد.
منبع:

1398/11/08
09:21:44
5.0 / 5
4534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات