مسكن ملی فعلا متری 3 میلیون بعدا خدا بزرگ است!

مسكن ملی فعلا متری 3 میلیون بعدا خدا بزرگ است!

با وجود آنكه اواخر مهرماه و مطابق برآورد هزینه های تابستان سال جاری، قیمت هر متر مربع مسكن ملی ۲.۷ میلیون تومان از جانب وزارت راه و شهرسازی تخمین زده شده بود، بنیاد مسكن اعلام نموده كه با عنایت به افزایش قیمت مصالح ساختمانی نرخها به بیشتر از متری ۳ میلیون تومان رسیده و البته این رقم نهایی نیست.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، اواخر مهرماه سال جاری، مسؤلان وزارت راه و شهرسازی بر مبنای هزینه های سه ماهه دوم سالجاری قیمت هر متر مربع مسکن ملی را ۲.۷ میلیون تومان اعلام نمودند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص با اشاره به اینکه نظام فنی کشور ملاک تعیین قیمت واحدهای مسکونی ملی است اظهار داشته بود: بر مبنای لیست بها با تعدیل های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استان ها این اختیار تفویض شده است تا بر طبق این معیارها برنامه ریزی و محاسبه را انجام دهند.
با این وجود به نظر می آید نوسانات قیمت مصالح ساختمانی برآوردها را تغییر داده و حالا بنیاد مسکن می گوید هر متر آپارتمان مسکن ملی متری ۳ میلیون تومان است. جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در مورد میانگین قیمت تمام شده هر واحد مسکن ملی گفته است: اعلام نهایی قیمت ها به صورت دقیق امکانپذیر نیست. همچنان که وزارت راه و شهرسازی هم اعلام نموده نرخ پایه ای که توسط سازندگان و انبوه سازان اعلام می شود ملاک عمل خواهد بود و با عنایت به افزایش قیمت مصالح از آغاز سال تابحال قیمت هر متر واحد آپارتمانی که راه اندازی خواهد شد بیشتر از ۳ میلیون تومان برآورد می شود که البته باز هم این رقم نهایی نیست.
وی خاطرنشان کرد: هر پروژه ای از مسکن ملی، مستقلا بنا بر موقعیت، مکان، دسترسی، تعداد طبقات، سطح زیربنا و توپوگرافی متفاوت خواهد بود. او گفته که از ۴۴ هزار نفر متقاضی مسکن ملی تحت نظر بنیاد مسکن که تایید شده اند تا کنون ۳۴ هزار نفر واریز اولیه وجه را که معادل ۴۰ میلیون تومان است انجام دادند. آورده اولیه متقاضیان ۴۰ میلیون تومان به اضافه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی است. در عین حال طی ۱۸ ماه متقاضیان باید بر مبنای نرخی که سازندگان اعلام می کنند نسبت به تکمیل سایر مبالغ خود که قیمت تمام شده یک واحد مسکونی ملی است اقدام نمایند که این رقم توسط سازندگان فصل به فصل به متقاضیان اعلام خواهد شد.
هزینه های آینده در هاله ای از ابهام
گذشته از آنکه با عنایت به تورم سیستماتیک اقتصاد ایران، بنا به قول سازندگان، اعلام دقیق قیمت نهایی واحدهای مسکن ملی تا پیش از آخر پروژه امکان پذیر نیست، این سوال پیش می آید که آیا با عنایت به کاهش نرخ ارز در هفته های اخیر که می تواند به کاهش قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی منجر شود وزارت راه و شهرسازی و پیمانکاران، قیمت واحدها را پایین خواهند آورد؟ هرچند فولاد و بخش عمده ای از مصالح ساختمانی، تولید داخل است و تراز کردن نرخ آن با دلار چندان منطقی نیست. اما شاهد بودیم که در ماههای گذشته قیمت مصالح ساختمانی متاثر از نوسانات بازارهای ارز و بورس به صورت روزانه تعیین می شد. حتی بعضی سازندگان می گفتند که فروشندگان تا پیش از ظهر قیمت نمی دهند و منتظر می مانند ببینند نرخ فولاد در بورس چقدر تعیین می شود!
ششم مردادماه سال جاری به دنبال التهابات بوجود آمده در بازار فولاد و سیمان، در جلسه ای که با حضور مسؤلان وزارت صمت و نمایندگان مجلس برگزار شد، طبق معادله قیمت جهانی هر کیلو ورق یا میلگرد ضربدر ارز نیمایی، نتیجه گیری شد که هر کیلو میلگرد نباید بیشتر از ۸، ۵۰۰ تومان فروخته شود. قیمت میلگرد در آن روزها به بیشتر از ۱۲ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده بود. با این وجود سازندگان بیان نمودند که نرخگذاری دستوری نتیجه نخواهد داد. کما اینکه الان قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۱۱ هزار تومان است، در حالیکه قیمت دلار از حدود ۳۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است.
تورم فولاد از بازار مسکن جلو زد
بهمن ماه سال قبل همزمان با روند رشد قیمت فولاد، متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۱۴.۳ میلیون تومان بود که الان به ۲۷.۱ میلیون تومان رسیده است؛ یعنی ۸۹ درصد رشد. این در شرایطی است که طی این مدت قیمت هر کیلو میلگرد از حدود ۴۲۰۰ تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده، یعنی ۱۶۱ درصد رشد و حتی اگر نرخ گذاری ۸۵۰۰ تومانی عملیاتی شود که بعید به نظر می آید، دولت و مجلس بر تورم ۱۰۲ درصد فولاد مهر تایید زده اند.
منبع:

1399/09/12
23:29:01
5.0 / 5
1244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات