رگه هایی از تغییر رفتار در بازار مسكن

رگه هایی از تغییر رفتار در بازار مسكن

به گزارش پلات طبق بررسی ها در 10 روز ابتدایی بازگشایی بازار مسكن، معاملات نسبت به روزهای تعطیل كرونایی افزایش یافته اما در مقایسه با زمان مشابه سال قبل 49 درصد كاهش نشان می دهد؛ البته در شرایط ركود فعلی هم رگه هایی از انتظارات تورمی دیده می شود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با ایجاد انتظارات تورمی ناشی از رفتار سنتی بازار مسکن در اردیبهشت ماه، برخی فروشندگان وارد فاز احتیاطی شدند و گزارش های میدانی از تغییر نگرش فروشندگان و خریداران به بازار مسکن حکایت دارد. طرف عرضه با این تصور که ممکنست قیمت ها در هفته های آینده افزایش پیدا کند، نرخ های پیشنهادی را مقداری بالا برده است. طرف تقاضا نیز به سبب نگرانی از افزایش قیمت ها حضور پررنگ تری نسبت به بهمن و اسفندماه پیدا کرده است.
از طرف دیگر احتیاط ناشی از شیوع بیماری کرونا در بازدیدها کمتر شده است. البته کماکان بخش عمده مراجعات به واحدهای خالی از سکنه انجام می شود.
مشاهدات میدانی نشان میدهد که معاملات نسبت به اسفند و فروردین بطور محسوسی افزایش یافته اما در حالت کلی به وضعیت نرمال نرسیده است. آمار اتحادیه املاک نشان میدهد که از یکم تا نهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ مبایعه نامه ها در تهران ۴۹ درصد و در کل کشور ۲۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.
اما در شرایط فعلی بازار کماکان از کمبود فایل های مناسب و به قیمت رنج می برد. تنها عاملی که بعنوان سقف مقاومتی در رشد لجام گسیخته قیمت ها عمل می کند، توان پایین متقاضیان خانه اولی است؛ بطوریکه اغلب خرید و فروش ها از نوع جابجایی و تبدیل به احسن است.
علت ثبات قیمت مسکن در فروردین چه بود؟
یک کارشناس بازار مسکن، تعطیلات نوروزی و شیوع ویروس کرونا را علت افت شدید معاملات و ثبات قیمت دانسته و مدعی شد: تحولات بازار مسکن در یک ماه گذشته نمی تواند بیان کننده وضعیت واقعی آن باشد و در اردیبهشت ماه متغیرهای اثرگذار بر بخش مسکن خودرا نشان می دهند.
فرشید پورحاجت اظهار نمود: افت شدید بازارهای مالی همچون مسکن در فروردین ماه قابل پیش بینی بود و به سبب شیوع بیماری کرونا به جز بازار بورس، تمامی بازارها با رکود شدید مواجه بودند.
وی ادامه داد: با این وجود وضعیت معاملات مسکن در فروردین ماه بیان کننده اوضاع واقعی آن نیست و انتظار داریم متغیرهایی مثل نرخ تورم، نرخ دستمزد، عوارض، مالیات و قیمت ارز به تدریج در ماه های آینده اثرگذاری خودرا بر بازار مسکن نشان دهد.
پورحاجت با بیان این که نمی توان به مدت طولانی تقاضای مسکن را عقب انداخت اشاره کرد: درست است که تقاضای واقعی به سبب جهش قیمت ها سرکوب شده اما این برای بخش مسکن که پیشرو است و می تواند در سال جهش تولید به اقتصاد کشور کمک نماید، اصلاً خوب نیست.
دبیر کانون انبوه سازان، رکود تورمی را گزینه محتمل برای آینده بازار مسکن دانست و اظهار داشت: مادامی که تولید مسکن از تقاضای مصرفی عقب باشد و از جانب دیگر نرخ ارز روند صعودی داشته باشد، نمی توان بازار مسکن را کنترل کرد.
بگفته پور حاجت، باید امیدوار باشیم قیمت دلار افزایش پیدا نکند، چونکه تاثیر خودرا بر قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات ایجاد خواهدنمود. از جانب دیگر مالکان واحدهای آماده با هر نوع تغییر نرخ ارز قیمت پیشنهادی مسکن را بالا می برند؛ چونکه انتظارات تورمی را در نظر می گیرند.
وی اشاره کرد: دولت باید با ارائه بسته های تشویقی به سازندگان بخش خصوصی، بخش ساخت و ساز را به حرکت درآورد. اگر این اتفاق بیفتد بازار مسکن کنترل خواهد شد.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۱۳۹۹ به ۱۲۴۳ فقره رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸ و ۶۳.۷ درصد کاهش نشان میدهد. میانگین قیمت نیز ۱۵.۳ میلیون تومان بود که نسبت به اسفند پارینه ۲.۱ درصد کاهش و نسبت به فروردین پارینه ۳۵.۷ درصد افزایش یافته است.1399/02/13
14:45:56
5.0 / 5
2655
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پلات